Střípky z ESI v Bruselu

18. července – den první

9:45 sraz na letišti v Ruzyni, máme odlétat s Brussels Airlines v 11:40, ale let má hodinu zpoždění. Využíváme Relax zónu Kooperativa a čekáme. Vrtulák De Hvilland pro 78 osob je trošku menší, než jsme čekali. Naše skupinka zaplňuje téměř třetinu letadla.

Do Bruselu přilétáme ve 14:45. Počasí je velice příznivé 25 stupňů. Po chvíli hledání nalézáme shuttle bus hotelu Ibis Airport a můžeme se vyrazit ubytovat. První noc máme kde spát…

A tak můžeme na první výlet. Z nádraží Diegem vyrážíme směr Brussels Central. A Grand Place – Grotte Markt je co by kamenem dohodil. Za chvíli již obdivujeme radnici, uličky kolem náměstí a pochutnáváme si na pravých belgických dvakrát smažených hranolkách s růžnými druhy omáček.

19. července – den druhý

8:00 hotelová snídaně, a bylo z čeho vybírat. Poté balíme a vracíme se na letiště, kde by nás měl vyzvednout někdo z organizátorů ESI. Zvládli jsme najít místo srazu i organizátory, a tak jsme již v klidu, bude o nás postaráno. Za chvíli již sedíme v autobusu směr výstavní hala Turn et Taxis – Thurn en Taxis. Ty dvojjazyčné názvy nás zatím trochu matou. Zde si nalézáme stánky, ve kterých jsou umístěné naše projekty a pouštíme se do jejich výzdoby a přípravy.

Stánků je ve výstavní hale 379. V půl jedné nás čeká oběd. Jídelna je veliká a obědy i večeře jsou formou bufetu, takže každý si najde to svoje.

Odpoledne se jedeme ubytovat. Náš hotel je Thon EU a jak už název napovídá, je blízko Europarlamentu. A tím je také jasné, kam míří naše kroky na odpolední vycházku z hotelu. K sídlu Europarlamentu a do parku k bráně Arcade du Cinquantenaire.

20. července – den třetí

8:30 vyrážíme po snídani k Atomiu. Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Navrhl jej inženýr André Waterkeyn jako symbol mezinárodní výstavy Expo 1958. Tato ocelová stavba dosahující výšky 102 metrů a vážící 25 000 tun je dominantou plošiny Heysel.

Od Atomia již míříme na výstavu do Turn et Taxisu. Ve 14 hodin začíná zahajovací ceremoniál výstavy a od 15:30 do 20:00 je výstava již otevřena pro veřejnost. Návštěvníci jsou vstřícní a nadšení. Zapojují se do experimentování, popisují si a fotí pokusy. Jsme spokojeni.

21. července – den čtvrtý

Tentokrát je výstava otevřena pro veřejnost od 11 do 18 hodin. Proto ráno vyrážíme na pěší procházku centrem Bruselu. Je státní svátek – Národní den Belgie. Původ státního svátku nalezneme v roce 1831, kdy Leopold I. složil přísahu na belgickou ústavu. Díky tomu, že je státní svátek, probíhá v centru města spousta oslav, před Royal Palace vychází í král a královna, ale i tak si do Turn et Taxisu našly cestu stovky návštěvníků. Stánky si také navzájem prohlížejí jednotliví účastníci všech zemí. Na více než 300 stáncích vystavuje více než 1 000 účastníků z více než 60 zemí světa.

Večer nás čeká Bruselská noc, pestrý kulturní program, který připomíná cirkus, je doplněn širokou škálou ochutnávky mezinárodních specialit.

22. července – den pátý

Dnes je výstava otevřena pro veřejnost od 9 do 12:30. A protože je běžný pracovní den, návštěvnost není příliš vysoká. Díky tomu máme čas prohlédnout si ostatní stánky a projekty a navštívit konference.

Odpoledne nás čeká Brussels Tour – podle mapy obcházíme nejzajímavější dominanty, místa a parky v Bruselu.
Nesmíme zapomenout na zastávku u Manneken Pis – čůrajícího panáčka, který je dnes zobrazen jako Albert Einstein a oblečen do oblečku s vlaječkou ESI. Přes Grand Place, čůrajícího psa, čůrající holčičku, interaktivní výstavu o Bruselu a královský palác se pomalu přibližujeme k našemu hotelu, a tak se rozhodujeme, že se už na večeři nevrátíme a místo toho si v parku dáme pravou belgickou vafli.

23. července – den šestý

Výstava je opět otevřena pro veřejnost od 9 do 12:30. Během dopoledne ještě stihneme navštívit konferenci „Jak motivovat mladé lidi k vědecké kariéře“. Odpoledne již balíme naše projekty a ještě nás čeká exkurze do Muzea přírodních věd nebo Parlamentaria.

Od 17:30 do 23 hodin probíhá kulturní večer, kde jednotlivé země představují během 3 minut svoji zemi v krátkém kulturním vystoupení.

24. července – den sedmý

Již před sedmou hodinou ranní vyrážíme na speciální vlak ESI 2015, který odváží více než tisícovku účastníků výstavy z nádraží Brussels Nord do Mons.

Belgický Mons byl spolu s českou Plzní Evropským městem kultury 2015. V Mons opět dostáváme mapu s vyznačenými památkami, zajímavostmi, parky, budovami a vyrážíme na discovery tour. Na náměstí v Mons procházíme labyrintem z více než 8 000 slunečnic, které mají připomenout, že ve městě dva roky pobýval Vincent van Gogh.

Po návratu z Mons nás ještě čeká Closing ceremony a předání medailí a certifikátů, a poté je již připravena závěrečná párty.

25. července – den osmý

Ve 13:10 odlétáme s Lufthansou z Bruselu do Mnichova a následně z Mnichova do Prahy. Letadla se oproti odletu z Prahy postupně významně zvětšují. Ještě však není všem zážitkům konec. Při příletu do Prahy smutně zjišťujeme, že nedorazil jeden kufr. Utěšujeme se tím, že lepší teď než před týdnem. A Lufthansa funguje celkem spolehlivě, už v neděli, sice skoro o půlnoci, má dotyčný svůj kufr dovezený až domů.

 

Mohlo by se vám líbit...