Kdo jsme

Kdo jsou debrujáři a AMD ČR

Asociace malých debrujárů České republiky (AMD ČR) vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se dostala až k nám, kde působí již od 22. září 1992.

S pojmem „debrujár“ jste se už možná setkali v televizi či časopisech. Jedná se o pojem francouzského původu, který vznikl ze slov débrouillard (šikovný, obratný) a se débrouiller (objevovat, umět si poradit).

Debrujáři jsou chlapci a děvčata ve věku 7–15 let, mládež ve věku 16–19 let, sourozenci, rodiče a učitelé, kteří mají zájem o vědu a techniku a stále něco vymýšlejí, objevují a rádi experimentují. Debrujáři a jejich vedoucí jsou sdruženi v asociaci AMD ČR, která je členem Mezinárodní federace malých debrujárů (FIPD), sídlící v kanadském Québecu.

Seznamujeme vás se zajímavými pokusy, které si můžete sami vyzkoušet. Věda je pro vás poučením, ale i zábavou. Spolu s námi objevujete řadu zákonitostí přírody, více poznáváte sebe, své okolí a svět – a to vše hrou! Na pokusy nepotřebujete žádné složité přístroje ani lasery ani počítače. Vystačíte s materiálem, který máte doma, denně ho používáte nebo ho koupíte v nejbližší prodejně drogerie, papírnictví či smíšeného zboží.